Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

5G Daha Yeni Geldi, Ama Çin 6G’ya Hazırlanıyor! İşte 5.5G!

Emre Aladağ
Herkes 5G’nin yaygınlaşmasını beklerken,

Herkes 5G’nin yaygınlaşmasını beklerken, Çin bir sonraki nesil kablosuz teknolojiye doğru dev bir adım attı. China Mobile, bugün 5.5G (ayrıca 5G-Advanced veya 5GA olarak da adlandırılıyor) ağının ticari lansmanını duyurdu. Hatta bu yeni ağa hazır ilk Android telefonlarımız bile olabilir!

İlk 5.5G Telefonlar OPPO’dan mı Olacak?

GSMArena’nın ilk olarak bildirdiği üzere, OPPO Ürün Müdürü Pete Lau, Find X7 Ultra telefonunda ağ durumunda “5GA” gösteren bir teaser paylaştı. Bir Weibo gönderisi de bunu destekliyor ve standart Find X7 modelinin de 5.5G yeteneği kazanacağını iddia ediyor. Bu, Find X7 serisini dünyanın ilk 5.5G ağlarını destekleyen telefonları haline getirecek.

China Mobile, yıl sonuna kadar 300’den fazla şehri 5.5G ağıyla kapsamayı planlıyor. Halihazırda ülke genelinde demo alanları kurdular bile. Böylece Find X7 sahipleri, hız artışını ilk deneyenlerden olacak.

Oppo Find X7 Kahve Renk

Peki, 5.5G Tam Olarak Nedir?

5.5G, 5G standardının içinde yer alan ancak önemli hız iyileştirmeleri sunan 5G-Advanced (5GA) ağlarına verilen bir isim. 5G-Advanced, potansiyel olarak 10 Gbps’ye kadar indirme ve 1 Gbps’ye kadar yükleme hızları sunan devasa bir hız artışı vaat ediyor.

Teknoloji meraklıları, 4G’de de benzer bir adım atıldığını hatırlayabilir. 4G ağları ilk olarak 2010 civarında tanıtıldı ve birkaç yıl sonra 4G-Advanced veya 4G LTE adı verilen daha gelişmiş bir 4G ağı sürümü, geliştirilmiş ağ hızları ve gecikme süresiyle piyasaya sürüldü.

5G, akıllı telefonlarımızda yerini bulmuş olsa da, henüz süper hızlı yüklemeler, neredeyse sıfır gecikme, ekstra sıkı güvenlik, güvenilir performans ve düşük güç kullanımı talep eden endüstrileri tamamen memnun edemedi. 5.5G, 5G’nin zaten iyi yaptığı şeyleri iyileştirerek 6G’nin geleceğine doğru kritik bir köprü görevi görerek bunu değiştirmeyi amaçlıyor.

5.5G ABD’ye Geliyor mu?

Find X7 Ultra’nın kendisi gibi, ABD’li tüketicilerin de 5.5G ağlarına yakın zamanda erişmesi pek olası değil. Ancak birkaç ay önce AT&T Başkanı Chris Sambar, 6G öncesinde 5.5G ağlarının gelişinden duyduğu heyecanı dile getirdi. Ticari 5GA’nın ABD’ye gelmesi 2025’e kadar sürebilirken, konuşmalar şimdiden başlıyor.

İyi haber şu ki, Find X7 Ultra, Galaxy S24 Ultra ve OnePlus 12 gibi diğer 2024 Android amiral gemilerinde de bulunan Snapdragon 8 Gen 3 çipsetini kullanıyor. Yani teorik olarak, bu telefonlar ABD’ye nihayet 5GA ağları geldiğinde bunlarla uyumlu olmalı.