Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD Çin Elektrikli Araçlarına Yönelik Gümrük Vergilerini Artırmayı Planlıyor!

Çin’den yapılan ithalata yönelik ABD, Çin elektrikli araçlarına yönelik gümrük vergilerini artırmayı planlıyor detayları ortaya çıktı.

Emrah Aladağ
https://mobil13.com.tr/author/admin
Çin'den yapılan ithalata yönelik

Biden yönetiminin Çin’den yapılan ithalata yönelik oldukça önemli bazı yeni gümrük vergileri açıklamayı planladığı bildiriliyor. Bunlar arasında elektrikli araçlar (EV’ler), yarı iletkenler, güneş enerjisi ekipmanları ve tıbbi malzemeler yer alıyor.

Amaç, özellikle ABD’deki istihdamı ve ulusal güvenliği tehdit edebilecek sektörlerde Çin’in üretim kabiliyetlerine ilişkin endişelere yanıt vermek.

Yeni gümrük vergileri bazı ürünler için oldukça büyük bir artış olabilir. Örneğin, elektrikli araçlardaki oran mevcut %25’ten %100’e çıkabilir.

ABD hükümeti Çin’in teknoloji hakimiyetine karşı koymak için adımlar atıyor. Bu karar, özellikle ileri teknoloji ve yeşil enerji sektörlerinde yerli üretimi teşvik etmeye ve jeopolitik rakiplerden yapılan kritik ithalata bağımlılığı azaltmaya yönelik daha geniş sanayi stratejisiyle uyumludur.

Xiaomi SU7 Mavi

Çin kısa süre önce otomobil satışlarında tarihi dönüm noktalarına ulaştı ve elektrikli araç pazarına hakim olmayı hedefleyerek 2030 yılına kadar dünya çapında yıllık 60 milyon elektrikli araç satışı öngörüyor.

Başkan Biden’ın yeniden seçilmek istediği ve Çin’e karşı sert bir duruş sergilediğini göstermeyi amaçladığı bir dönemde gelen bu hamle aynı zamanda siyasi bir anlam da taşıyor. Bu, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump’ın da savunduğu, ABD’nin ticaret açığını azaltmak için Çin’e sert gümrük vergileri uygulamakla benzerlik gösteriyor.

Salı günü yapılması beklenen duyurunun zamanlaması, ABD ile Çin arasında süregelen gerilim ve ekonomik rekabetle aynı döneme denk geliyor. Buna Çin’in çelik ve güneş panelleri gibi sektörlerde aşırı üretimdeki rolüne ilişkin endişeler de dahil.

Xiaomi SU7 Gri

ABD, bu sektörlerin Çin hükümeti tarafından büyük ölçüde sübvanse edildiğini, bunun da küresel piyasaları çarpıttığını ve ABD’li üreticilerin altını oyduğunu savunuyor.

Yeni gümrük tarifeleri kısmen bu uygulamalara karşı koymayı ve yeşil enerjiye geçiş için hayati önem taşıyan ABD endüstrilerini desteklemeyi amaçlıyor.

Demokratların Enflasyon Azaltma Yasası’ndaki teşvikler de bunu vurguluyor.

Bunun da ötesinde yönetim, Trump döneminden kalan ve yaklaşık 360 milyar dolar değerinde Çin malını etkileyen bazı gümrük vergilerini muhafaza etmeyi düşünüyor.