Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Android 14’te Alt+Tab Yenilendi! Büyük Ekranlarda Çoklu Görev Daha Kolay

Android 14’te yenilenen Alt+Tab deneyimi ile büyük ekranlı cihazlarda uygulamalar arasında geçiş yapmak daha kolay ve sezgisel hale geldi. Detaylar için okuyun!

Emre Aladağ
https://mobil13.com.tr/author/emre
Android 14'te yenilenen Alt+Tab

Son birkaç yıldır Google, Android’i büyük ekranlı cihazlarda kullanma deneyimini geliştirmek için çok çalışıyor. Yıllar sonra ilk tablet odaklı işletim sistemi güncellemesi olan Android 12L’yi 2022’nin başlarında yayınladı ve o zamandan beri her yeni işletim sistemi güncellemesi büyük ekran deneyimine yönelik aşamalı iyileştirmeler içeriyor.

Geçen yılki Android 14 sürümü de farklı değildi ve gelişmiş bir görev çubuğu ve uygulamaları belirli bir en-boy oranını benimsemeye zorlama gibi özellikler ekledi. Bu iki değişiklik Android 14’e üç aylık özellik güncellemeleriyle eklenmiş olsa da, Android 14’ün ilk sürümünde şimdiye kadar gözden kaçan bir değişiklik vardı: yenilenmiş Alt+Tab deneyimi.

Android 14 Görseli

Android 13 ve öncesinde, bir Android tablete ya da diğer büyük ekranlı cihazlara bağlı Bluetooth ya da USB klavye üzerinde Alt+Tab tuşlarına basıldığında Android’in son kullanılanlar ekranı açılıyordu. Alt tuşunu basılı tutmaya devam ederken Sekme tuşuna basarak uygulamalar arasında geçiş yapabilseniz de, hangi uygulamayı seçtiğinizi gösteren görsel bir işaret yoktu.

Ayrıca, Alt+Tab tuşlarına hızlıca basıldığında en son kullanılan uygulamaya geçilmiyor, bunun yerine kısa bir süre için son kullanılanlar ekranı yanıp sönüyor ve ardından mevcut uygulamaya geri dönülüyordu. Masaüstü işletim sistemleriyle karşılaştırıldığında, Android’in Alt+Tab tuşlarına basma şekli hantal bir çoklu görev deneyimine neden oluyordu.

Neyse ki Android, Android 14’te Alt+Tab tuşlarını işleme biçimini önemli ölçüde yeniledi. Android 14 çalıştıran bir tablete (veya başka bir büyük ekranlı cihaza) bağlı fiziksel bir klavyede Alt+Tab tuşlarına bastığınızda, üst kısma yakın küçük bir yatay uygulama şeridi beliriyor. Bu şeritte, Alt tuşunu basılı tutarken Sekme tuşuna basarak geçiş yapabileceğiniz en fazla altı uygulama görünür.

O anda seçili olan uygulama, önizlemesinin etrafında gri bir çizgi ile vurgulanır. Ayrıca, eskisinden farklı olarak Alt+Tab tuşlarına basıp hızlıca bırakarak son kullanılan uygulamaya hızlıca geçebilirsiniz.

Son olarak, tüm son kullanılanlar ekranını görmek istiyorsanız, şeridin sonundaki “X daha fazla uygulama göster” kartına ulaşana kadar Alt tuşunu basılı tutarken Tab tuşuna basmaya devam edebilirsiniz. Bu kartı vurgularken Tab tuşunu bıraktığınızda tam son kullanılanlar ekranı açılacaktır.

Geliştirici Huy Minh yeni kullanıcı arayüzünü ilk olarak Raspberry Pi 5 için Android 14 QPR2 tabanlı özel bir ROM test ederken fark etti. Daha sonra bu yeni kullanıcı arayüzünün Android 14 QPR1’de de göründüğünü keşfettiler ve geliştirici Maxr1998’in yardımıyla, bu kullanıcı arayüzünün ilk Android 14 sürümünde de göründüğünü doğrulayabiliriz.

Her nasılsa, bu değişiklik bugüne kadar herkesin radarından kaçtı, bu da dışarıda Pixel Tablet’leriyle fiziksel klavye kullanan çok fazla insan olmadığını gösteriyor. Ancak Google’ın Pixel Tablet’i yeni bir kalem ve klavye aksesuarıyla birlikte yeniden piyasaya süreceği söylentileri bu durumun yakında değişebileceğini gösteriyor.

Android 14’ün Alt+Tab özelliğini ele alma biçimi Android 13’e göre önemli bir gelişme ve Google’ın tabletinin yeniden piyasaya sürülmesi için tam zamanında geldi.