Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Android 15 Beta 2, Pixel Telefonlarda Uyarlanabilir Titreşim Özelliğini Getiriyor!

Google, Android 15 Beta 2’de Pixel telefonlar için yeni bir “uyarlanabilir titreşim” özelliği ekledi.

Emre Aladağ
https://mobil13.com.tr/author/emre
Google, Android 15 Beta

Google bugün erken saatlerde Android 15’in ikinci beta sürümünü yayınladı. Android 15 Beta 2, birçoğunu Android Authority’nin daha önce açıkladığı birçok yeni özellik getiriyor. Ancak yeni sürüm, birçok Pixel kullanıcısı için sessizce yayına giren yeni bir “uyarlanabilir titreşim” özelliği gibi beklemediğimiz bazı özelliklere de sahip.

Android 15 Beta 2’de Ayarlar > Ses ve titreşim > Titreşim ve dokunuşlar bölümünde yeni bir uyarlanabilir titreşim seçeneği bulacaksınız. Bu ayar birden fazla Pixel 7 Pro ve Pixel 8 Pro cihazında görüldü, yani tek bir modele özel değil.

Açıklamaya göre, uyarlanabilir titreşim “telefonunuzun titreşimlerini bulunduğunuz ortama göre otomatik olarak ayarlıyor”. Bunu, ses seviyelerini ve bağlamı belirlemek için telefonunuzun mikrofonunu ve diğer sensörleri kullanarak yapıyor. Gizliliğinizi korumak için hiçbir veri kaydedilmiyor.

Android 15

Android, uyarlanabilir titreşim sayfasında özelliğin ne işe yaradığını açıklayan faydalı bir animasyon içeriyor. Animasyon, özellik etkinleştirildiğinde, telefonunuz kanepedeyken telefonunuzun dokunmatiğinin daha yoğun, masadayken ise daha az yoğun titreşeceğini gösteriyor.

Bu mantıklı çünkü kanepedeki minderler telefonunuzun titreşimlerini azaltabilir, bu nedenle telafi etmek için daha fazla titreşmesi gerekir. Öte yandan, telefonunuzun titreşimleri masadaki diğer nesnelerin hışırdamasına neden olabilir, bu nedenle dokunsal motorun yoğunluğunu azaltmak gerekebilir.

Telefonunuzun titreşim yoğunluğunu ayarlamak için başka hangi sensörlerin kullanıldığı belli değil, ancak bu özelliğin bariz faydaları nedeniyle iyi çalışmasını umuyoruz.

Android 15 Titreşim Özelliği

Google, Android 15 Beta 2 için pazarlama materyallerinin hiçbirinde uyarlanabilir titreşimden bahsetmedi, bu nedenle bu sürümde kullanıma sunulmasını amaçlamamış olabilir.

Aslında daha önceki bir beta sürümünde bu özelliğe atıfta bulunulduğunu görmüştüm ancak Google Pixel 9 serisinin lansmanından önce hazır olmayacağını düşünmüştüm.

Selamlar! Pixel telefonunuza Android 15 Beta 2’yi yüklediyseniz, sizden haber almak isteriz! Uyarlanabilir titreşim özelliğinin sizin için işe yarayıp yaramadığını ve bu özellik hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin!