Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Apple Rekor Hisse Geri Alım Programıyla Yatırımcıları Destekliyor! Gelirde Hafif Düşüş

Apple, 110 milyar dolarlık rekor hisse geri alım programı açıkladı. iPhone satışları düşse de, hizmetler ve Mac satışları artıyor. Detaylar için okuyun!

Emre Aladağ
https://mobil13.com.tr/author/emre
Apple, 110 milyar dolarlık

Apple Perşembe günü ikinci çeyrek mali sonuçlarını açıkladı ve hisse başına kazançta analist beklentilerini aştı (1,50 $ tahminine karşılık 1,53 $) ancak toplam gelirde hafif bir düşüş yaşadı (90,8 milyar $, yine de ortalama analist tahmini olan 90,01 milyar $’ı aştı). Şirket ayrıca ABD tarihinin en büyüğü olan 110 milyar dolarlık rekor bir hisse geri alım programı açıkladı.

Hisse geri alım programı olarak da bilinen hisse geri alım programı, bir şirketin nakit parasını kullanarak borsada işlem gören kendi hisselerini geri almasıdır. Geri satın alınan bu hisseler genellikle emekliye ayrılır, yani iptal edilir ve artık tedavüldeki toplam hisse sayısına dahil edilmez.

Yıldan yıla %4’lük gelir düşüşüne rağmen Apple’ın performansı analist tahminlerini aştı. iPhone satışları %10,5 düştü, ancak bu düşüşün bir kısmı geçen yılın aynı çeyreğindeki satış artışına bağlanabilir. Bu geçici artış hariç tutulduğunda, iPhone satışları minimal bir düşüş gösterdi.

Apple WWDC 2023

Apple’ın yönetim kurulu şirketin nakit temettüsünde %4’lük bir artışa ve 110 milyar dolarlık bir hisse geri alım programına izin verdi. CEO Tim Cook, içinde bulunduğumuz çeyrekte düşük tek haneli rakamlarla gelir büyümesinin geri dönmesini bekliyor. Bu, analistlerin %1,33’lük büyüme tahminlerinin biraz altında.

Geri alım programının duyurulması, yılbaşından bu yana %10 düşüş gösteren Apple hisselerinin düşük performans gösterdiği bir dönemin ardından geldi. Şirket, akıllı telefon pazarında, özellikle Çin’deki Samsung ve Huawei’den kaynaklanan rekabet ve App Store işiyle ilgili AB düzenleyici incelemesi gibi devam eden zorluklarla karşı karşıya.

Ancak bazı çimenler de daha yeşil. Apple Music ve Apple TV’den oluşan hizmetler segmentindeki satışlar analist beklentilerini aşarak 23,87 milyar dolara yükseldi. Mac satışları da yeni M3 destekli MacBook Air‘e yönelik güçlü talebin etkisiyle 7,5 milyar dolara yükseldi.

Önemli miktarda hisse geri alım programı muhtemelen yatırımcılara istikrar sağlamak ve Apple’ın hisse senedi fiyatını potansiyel olarak arttırmak için yapılıyor. Analistler bunun şirket içinde potansiyel bir yeniden yapılanma döneminde gerekli desteği sağlayabileceğine inanıyor.