Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Google’ın Öncü Hizmetlerinden Biri Olan Gmail, 20. Yılını Kutluyor

Emrah Aladağ
E-posta denince akla gelen

E-posta denince akla gelen ilk isimlerden olan Gmail inanması güç ama tam 20 yaşına bastı! Şirketler 1 Nisan şakalarına odaklanmışken biz bugün Google’ın bu köklü hizmetinin dönüm noktasına bir göz atalım.

E-posta Dünyasında Devrim

Her ne kadar kendim bu dönemi yaşamamış olsam da Gmail’den önce e-posta hesapları için ücretlendirildiğini hatta bazen e-posta göndermenin bile paralı olduğunu duymuştum. Üstelik o zamanlar e-postalar günümüzdeki kadar güvenilir de değildi.

Tabii ki bu süreçte dolandırıcılık yöntemleri de gelişti fakat genel olarak baktığımızda e-posta dünyasının kalıcı ve olumlu bir değişim yaşadığı kesin.

Gmail’in Doğuşu ve Yükselişi

Gmail’in resmi olarak 1 Nisan 2004’te hizmete girmesi bugün olsa kesinlikle bir şaka olarak algılanırdı. Fakat bu hizmet çok kısa sürede popülerlik kazandı. Google Gmail ile e-postayı herkes için erişilebilir kıldı. Ücretsiz bir e-posta hesabının yanı sıra rakiplerin çok az sunduğu 1 GB’a varan depolama alanı ve kullanım kolaylığıyla birçok kişiyi kendine çekti.

Ben Gmail dünyasına biraz geç girmiş olsam da ilk Android telefonum olan HTC Desire ile beraber bir Google hesabı şart olmuştu. O günden beri Gmail’i kullandım ve diğer e-posta hesaplarımı neredeyse hiç açmıyorum.

Gmail Uygulaması

Aktif 1.2 Milyar Hesap

Bugün Gmail 1.2 milyar aktif hesaba sahip ki bu muazzam bir rakam. Her ne kadar 1.2 milyar kişinin bu hizmeti aktif olarak kullandığı anlamına gelmese de Google’ın çok doğru bir iş yaptığının göstergesi.

Gmail son yirmi yılda çok gelişti ve önümüzdeki 20. yılda ne gibi yenilikler getireceğini düşünmek heyecan veriyor. Bir şey kesin: Google en değerli hizmetini kolay kolay gözden çıkarmayacaktır!

Haber Kaynağı: The Verge