Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

MediaTek Dimensity 9300 Plus Tanıtıldı!

MediaTek Dimensity 9300 Plus tanıtıldı ve cihazda neredeyse dört adet Cortex-A720 çekirdeğinden oluşuyor.

Emrah Aladağ
https://mobil13.com.tr/author/admin
MediaTek Dimensity 9300 Plus

MediaTek, yapay zeka dil modelleriyle oyun değiştiren yeni işlemcisi Dimensity 9300 Plus’ı duyurdu! Hadi bu cihazın özelliklerine birlikte bakalım!

MediaTek, yeni işlemcisi Dimensity 9300 Plus ile oyun kurallarını yeniden yazıyor. Bu yeni yonga seti, yapay zeka dil modelleri (LLM) konusunda adeta bir devrim yaratıyor. Google’ın Gemini Nano’su ve Meta’nın Llama 2 ve 3’ü gibi çeşitli LLMs ile uyumlu çalışan Dimensity 9300 Plus, cihaz üzerinde LoRA (Low-Rank Approximation) Füzyon teknolojisini de beraberinde getiriyor.

Hatta sektörde belirli LLMs için yüksek hızlı işletimi başaran ilk işlemci olma ünvanına sahip.

MediaTek Dimensity 9300 İşlemci

Dimensity 9300 Plus, güç verimliliği konusunda da iddialı. Yeni “star speed engine” sayesinde ağ bağlantısını optimize eden işlemci, çift ağ desteğiyle de kullanıcıları sevindirecek.

Dimensity 9300 Plus, 4nm mimari üzerine kurulu. Sekiz çekirdeli işlemcisi, 3.4 GHz hızında çalışan yüksek performanslı bir Arm Cortex-X4 çekirdeği, 2.85 GHz hızında çalışan Cortex-X4 çekirdekleri ve 2.0 GHz hızında çalışan dört adet Cortex-A720 çekirdeğinden oluşuyor.

Yapay zeka tarafında ise işler daha da heyecan verici! Yeni NeuroPilot teknolojisi ve APU 790 yapay zeka motoru, 1 milyardan 33 milyara kadar değişen parametre boyutlarına sahip LLMs’leri çalıştırabilecek güçte.

Bunların yanında ikinci nesil donanımsal ışın izleme motoru (ray tracing) ile Arm Immortalis-G720 GPU ve MediaTek’in kendi geliştirdiği Imagiq 990 ISP de Dimensity 9300 Plus’ın öne çıkan özellikleri arasında yer alıyor. İşlemci, görsel içerik işlemeyi bir üst seviyeye taşıyan MiraVision 990 teknolojisini de destekliyor.

5G R16 modem sayesinde alt-6GHz ağları ve 7 Gbps’ye kadar indirme hızlarını destekleyen Dimensity 9300 Plus, gücünü ilk olarak Vivo X100S modelinde sergileyecek. Aynı işlemcinin iQOO Neo 9S Pro’da da kullanılacağı konuşuluyor.