Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Microsoft Güvenliği Ön Plana Çıkarıyor: Ürünlere CISO’lar Atanıyor!

Microsoft, son siber saldırılara yanıt olarak ürün geliştirmeye entegre edilmiş bilgi güvenliği müdür yardımcıları (CISO) atayarak güvenliğe öncelik veriyor. Detaylar için okuyun!

Emre Aladağ
https://mobil13.com.tr/author/emre
Microsoft, son siber saldırılara

Son siber saldırılara yanıt olarak Microsoft, ürün gruplarına bilgi güvenliği müdür yardımcıları (CISO) ekleyerek güvenliği ön plana çıkarıyor. Bu büyük adım, şirketin geçmiş ihlallerde istismar edilen güvenlik açıkları nedeniyle eleştirilere maruz kalmasının ardından geldi.

Redmond yazılım devi, güvenlik uzmanlığını doğrudan ürün geliştirmenin içine yerleştirecek. Küresel CISO Igor Tsyganskiy’e bağlı olarak çalışacak olan bu yeni liderler, en başından itibaren her üründe sağlam bir güvenlik oluşturmaya odaklanacak.

Microsoft OpenAI

Microsoft CEO’su Satya Nadella yakın zamanda yaptığı bir yatırımcı görüşmesinde “Güvenliği her şeyin üstünde tutuyoruz” dedi. Bu yenilenen odaklanma, Kasım ayında şirketin yeni özelliklerden ziyade güvenliğe öncelik verdiği Güvenli Gelecek Girişimi’ni açıkladıktan sonra 2002’den bu yana en büyük güvenlik girişiminin ardından geldi.

Karar bir dizi yüksek profilli saldırının ardından geldi. Bu yılın başlarında bir Rus grubu üst düzey yöneticilerin e-posta hesaplarına sızmış, Mayıs 2023’te ise Çin bağlantılı bir bilgisayar korsanlığı çetesi Microsoft’un bir erişim aracını ele geçirerek ABD hükümet yetkililerini hedef almıştı. ABD Siber Güvenlik İnceleme Kurulu tarafından hazırlanan bir rapor reform ihtiyacını açıkça ortaya koymaktadır.

Microsoft’un “Güvenli Gelecek Girişimi” bu sorunları ele almayı amaçlasa da, kısa süre önce daha sıkı siber güvenlik standartları yasası öneren Senatör Ron Wyden da dahil olmak üzere bazıları şüpheci olmaya devam ediyor.

Bu değişikliklerin yeterli olup olmadığını zaman gösterecek, ancak Microsoft’un ürün geliştirme döngüsü boyunca güvenliğe öncelik verme taahhüdü şirket için büyük bir değişim olabilir. Bunu sadece zaman gösterecek.

Daha fazlası burada.