Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Oregon Devrimi: Tüketiciler Artık Elektronik Cihazlarını Daha Kolay Tamir Edebilecek!

Emre Aladağ
Artık Oregon’da elektronik onarımlar

Artık Oregon’da elektronik onarımlar çok daha kolay ve hesaplı olacak. Devlet güçlü bir “tamire-hak” yasası yürürlüğe koyarak teknoloji devlerinin onarımları engelleme uygulamalarına son veriyor.

Oregon’un SB 1596 yasası Minnesota ve California’daki benzer yasaları örnek alıyor. Yasaya göre; tüketici elektroniği üreticileri cihazları onaranlara adil bir şekilde araçlara onarım belgelerine ve parçalara erişim sağlamak zorunda.

Bu yeni yasa 2015’ten sonra üretilen dizüstü bilgisayarlar akıllı saatler tabletler buzdolapları ve daha fazlası gibi elektronik cihazları kapsıyor. Ancak tıp cihazları tarım ekipmanları içten yanmalı motorlu cihazlar ve oyun konsolları bu kapsamın dışında tutuluyor.

Tüketicileri Neden İlgilendiriyor? Oregon’un yeni yasasını farklı kılan şey 2025’ten itibaren “parça eşleştirmeyi” yasaklaması. Yani artık büyük teknoloji şirketleri yazılım kısıtlamalarıyla onarımda bağımsız parça kullanımını engelleyemeyecek.

Telefon Tamiri

Apple gibi devler yıllardır kendi onayladıkları parçalar dışında kalanların kullanımını engelliyordu. Bu durum onarımları tamamen engellemese de zorlaştırıyor ve işlevselliği kısıtlıyordu.

Bu yasanın kabulü “tamire hak” hareketi için önemli bir emsal teşkil ediyor. Böylece bağımsız parça üretimi artabilir bu da tüketiciler için daha fazla seçenek ve daha düşük onarım maliyetleri anlamına gelebilir.

Dahası elektronik onarımlarını ve yeniden kullanımlarını kolaylaştırmak elektronik atıklarını sera gazı emisyonlarını ve yeni cihaz üretimi için gereken hammadde kullanımını azaltabilir.