Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Samsung Galaxy A54’te Gördüğümüz Yeni Exynos 1480 Daha Yakından Tanıtıldı!

Emre Aladağ
Samsung teknoloji severlerin merakla

Samsung teknoloji severlerin merakla beklediği Galaxy A55 5G modelini nihayet piyasaya sundu! Bu yeni cihaz gücünü Samsung’un kendi Exynos 1480 işlemcisinden alıyor. Ve şansımıza Samsung bu harika işlemci hakkında tüm detayları bizimle paylaşmaya karar verdi.

Samsung’un yarı iletken bölümünün web sitesinde Exynos 1480 için oldukça detaylı bir ürün sayfası yer alıyor. Bu sayede işlemcinin özelliklerine dair merak ettiğimiz her şeye yakından bakma şansı elde ettik.İlginç bir şekilde yeni işlemci Exynos 1380’in 5nm tasarımından daha gelişmiş bir 4nm Samsung üretim süreci kullanılarak geliştirilmiş.

Samsung Exynos 1480’in önceki modele göre %22 daha verimli olduğunu belirtiyor; bu da pil ömründe gözle görülür bir iyileşme analamına gelebilir.

Yeni işlemci geçen yılki modelin CPU yapısını koruyarak dört adet Cortex-A78 yüksek performanslı çekirdek ve dört adet Cortex-A55 düşük güç tüketimli çekirdeği bünyesinde barındırıyor. Ancak Samsung en yüksek saat hızlarını bir adım öteye taşıyarak 2.4GHz’den 2.75GHz’e çıkardı. Bu gelişmeler ışığında Samsung uygulama açılış hızlarında %13 ve çok çekirdekli performansta %18’lik bir hız artışı vaat ediyor.

Samsung Galaxy A55 5G

Kısacası Samsung’un yeni işlemcisiyle donatılmış Galaxy A55 5G teknoloji tutkunlarını heyecanlandıracak gibi görünüyor. Bu gelişmeler hem performans hem de pil ömrü açısından önemli iyileştirmeler vaat ediyor.

Bu yılın en büyük yükseltmesi ise orta segment bir Exynos işlemcide AMD GPU’nun ilk kez kullanılması. Samsung’un yongaseti Xclipse 530 GPU ile geliyor ve üretici bu GPU’nun en yeni mobil RDNA grafik teknolojisini (muhtemelen RDNA 3) barındırdığını belirtiyor.

Her durumda Xclipse 530 GPU donanımsal ışın izlemeyi desteklemiyor gibi görünüyor ancak değişken oranlı gölgeleme ve süper çözünürlük desteği gibi özellikleri sunuyor. Samsung ayrıca Exynos 1380’in eski Mali-G68 MP5 GPU’suna göre grafik performansında %53 gibi büyük bir artış olduğunu iddia ediyor.

Samsung Galaxy A55 5G Beyaz

Exynos 1480: Yapay Zeka bağlantı ve kamera geliştirmeleri

Yapay zeka da bu yılın önemli temalarından biri ve Exynos 1480 gelişmiş bir NPU ve genel yapay zeka motoru sunuyor. Şirket yapay zeka performansında geçen yıla göre dört kat artış olduğunu öne sürüyor. Samsung Semiconductor’a işlemcinin Google’ın Gemini Nano yapay zeka modelini (makale özetleri gibi görevler için kullanılan) destekleyip desteklemediğini sorduk ancak şirket yayınlama zamanında bize net bir cevap veremedi.

Exynos 1480 ilk bakışta Exynos 1380 ile aynı kamera yeteneklerini sunuyor (örn. 200MP tek kamera desteği) ancak 4K/60fps video kaydı desteği de ekleniyor. Bu eski çipteki 4K/30fps kayıt hızına göre önemli bir yükseltme. Ancak maalesef AV1 kod çözme desteği yok.

Bilinmesi gereken diğer özellikler arasında Wi-Fi 6E desteği daha hızlı bir hücresel modem Bluetooth 5.3 ve FHD+ çözünürlükte 144Hz yenileme hızı desteği bulunuyor.

Exynos 1480 şu anda Samsung Galaxy A55’te kullanılıyor ancak bu telefon ABD’ye gelmiyor. Bu işlemciyi kullanan başka telefonların ABD’de satışa çıkıp çıkmayacağı konusunda da herhangi bir bilgi yok. Yine de bu sağlam bir orta seviye işlemci gibi görünüyor ancak Qualcomm Snapdragon 7 Plus Gen 3 ile zorlu bir rakibi var.