Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Windows 11 Başlat Menüsüne Yüzen Widget’lar mı Geliyor?

Microsoft, Windows 11 Başlat Menüsü’ne masaüstünüzde zaten bulunan widget’lara benzer şekilde yüzen widget’lar eklemeyi test ediyor.

Emre Aladağ
https://mobil13.com.tr/author/emre
Microsoft, Windows 11 Başlat

Herkesin Windows ile bir aşk-nefret ilişkisi var gibi görünüyor. Windows’un yeni sürümleri oldukça güzel, ancak Microsoft’un sık sık aşırıya kaçma ve zorunlu Copilot entegrasyonu gibi iyi bir şeyi bozma alışkanlığı var.

Microsoft, Windows 11 Başlat Menüsü için bazı yeni değişiklikleri test ediyor gibi görünüyor, özellikle de masaüstünüzün başka bir yerinde zaten sahip olmadığınız yüzen widget’lar ekleyerek.

X kullanıcısı Albacore, 26212 numaralı Windows 11 beta sürümünde “Başlat Menüsü Arkadaşları” için destek tespit etti (h/t The Verge). Sızıntı yapan kişinin tanımladığı gibi, bu yardımcılar Başlat Menüsü’nün yanında yüzen bir adada görüntülenen Uyarlanabilir Kartlar sağlayan uygulamalardır.

Sızıntı, Yol Arkadaşlarını Ayarlar > Kişiselleştirme > Başlat aracılığıyla yapılandırabileceğinizi gösteriyor. Bu menüde yüklü Companion’ların geçişli bir listesinin yanı sıra özelleştirme için sağlayıcının sitesine bir bağlantı da yer alacak.

Widget’ın Başlat Menüsünde nasıl görüneceğinin geliştiriciye bağlı olduğu ve buradaki amacın Windows 11 Widget’ları gibi web merkezli olmalarını sağlamak olduğu söyleniyor.

Windows 11 Başlat Menüsü

Bu özellik şu anda yalnızca beta sürümünde mevcut ve bu nedenle test aşamasının bir parçası. Özelliğin gelecekte kararlı şubeye geleceğine dair bir garanti yok.

Bu özelliğin ne kadar kullanışlı olacağı, kaç geliştiricinin burada yaşayabilecek widget’lar oluşturduğuna ve sürdürdüğüne ve kullanıcının Başlat Menüsünün daha kalabalık olmasını gerçekten isteyip istemediğine bağlı olacaktır.

Başlat Menüsü, dosyalara ve uygulamalara erişim için başlangıç noktası olarak hizmet veriyor, bu nedenle mantıksal olarak önceden bilgi görüntülemek için iyi bir yüzey olarak görünmüyor – bu, masaüstünün daha iyi olacağı ve masaüstü widget’lerinin zaten yaptığı şeydir.

Windows 11 Başlat Menüsünün bu yeni Yoldaşlarını beğendiniz mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!