Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Akıllı telefon tripodları: bilmeniz gereken her şey

Akıllı telefon fotoğrafçılığı son

Akıllı telefon fotoğrafçılığı son on yılda uzun bir yol kat etti. Günümüzde neredeyse her amiral gemide yaratıcı ve etkileyici çekimler yapmanıza olanak tanıyan çoklu lenslere sahip bir kamera bulunmaktadır. Ancak en yeni ve en iyi akıllı telefona sahip olmasanız bile fotoğrafçılık oyununuzu bir telefon tripoduyla artırabilirsiniz.

Bu makalede bunların ne olduğunu nasıl kullanılacağını ve hangilerinin ihtiyaçlarınıza bağlı olarak en iyi olduğunu açıklayacağız.

Telefon tripodları nedir?

Tripodlar fotoğraf ekipmanınızı tutmak için tasarlanmış üç katlanabilir bacaklı standlardır. Maksimum denge sağlamak için bir merkez direk etrafına sıkıştırılırlar ve üstüne bir akıllı telefon veya kamera montajının yanı sıra cihazınızı döndürmenize ve yatırmanıza izin veren çeşitli bağlantılar bulunur. Akıllı telefon ve DSLR tripodlar arasındaki en büyük fark kamera ve ek lenslerin ağırlığı genellikle bir akıllı telefonunkinden çok daha yüksek olduğu için ikincisinin genellikle daha büyük ve daha güçlü olması. Bununla birlikte yaptıkları ana işlevler aynı kalır: cihazınızı dengelemek ve çeşitli açılardan iyi çerçeveli çekimler yapmanızı sağlar.

Birkaç tür telefon tripodu vardır:

En yaygın ve çok yönlü olanı akıllı telefon montajına sahip geleneksel tripoddur. Katlanabilir ayaklara sahiptir ve ahşap plastik karbon fiber veya alüminyum gibi çeşitli malzemelerden yapılabilir. Bu akıllı telefon tripodu aynı zamanda çok yönlüdür ancak çoğu zaman en pahalı ve en ağır olanıdır.

İkinci tip ise esnek / katlanabilir ayaklı akıllı telefon tripodları. Daha küçük daha hafif ve taşıması daha kolaydır. Makalenin sonraki bölümünde hangi çekim için en iyi şekilde yararlanabileceklerini tartışacağız.

Sonunda bazen tablepod olarak adlandırılan masa üstü tripodlarımız var. Onlar etrafındaki en küçük akıllı telefon sehpaları – çoğu kez bacakları bile yok çünkü adından da anlaşılacağı gibi düz bir yüzeye yerleştirilmeleri gerekiyor. Ancak masa üstü akıllı telefon tripodları daha sonra tartışacağımız çekim ve belirli çekimler için harika olabilir.

Akıllı telefon tripodunu neden kullanmalısınız?

Bir hobi olarak sadece akıllı telefon fotoğrafçılığına giriyorsanız bir akıllı telefon tripodunun size nasıl yardımcı olacağını kendinize soruyor olabilirsiniz. Belki de sabit bir eliniz vardır ve tek başına stabilizasyon buna değmez. Ancak gerçek şu ki bir tripod fotoğrafçılık oyununuzu bir daha üst seviyeye çıkarabilir; asla elde tutamayacağınız güzel fotoğraflar ve videolar ile. Başlıca sebepleri yıkalım.

Uzun pozlama

Hepimiz geçen arabaların ışıklarının caddeden akan ışık akımlarına dönüştürüldüğü bu çarpıcı fotoğrafları gördük. Bu uzun pozlama yardımı ile elde edilir. Bu tür fotoğrafların çekilmesi akıllı telefonunuzun El Kitabı veya pro modu ile mümkündür ancak gerçekten mükemmel sonuçlar için bir akıllı telefon tripoduna ihtiyacınız var. Neden? Fotoğrafların çoğu saniyenin 1 / 600’ü ile 1 / 4000’i arasında enstantane hızı ile çekilir ancak düşük ışıkta fotoğraflar yaklaşık 1/200’e kadar düşebilir. Uzun pozlama çekimleri ise telefon tamamen sabitken deklanşörün en az birkaç saniye açık kalması gerekir. Akıllı telefonunuzu elinizde tutarken bu genellikle imkansızdır. En sağlam eller bile hafifçe hareket eder ve bu da bulanık bir çekime neden olabilir. Bir tripod ve biraz pratikle arkadaşlarınızı güzel uzun pozlama fotoğraflarıyla şaşırtın.

Gece veya düşük ışıkta çekimler

Uzun pozlama çekimlerine benzer şekilde düşük ışık koşullarında veya gece mükemmel fotoğraflar çekmenin en iyi yollarından biri daha düşük enstantane hızları kullanmaktır. Manuel çekim modunu gece çekimleri için kullanmasanız da üretici kameranızın uygulamasında çoğu cihazda bulunan Gece modu hiçbir şekilde mükemmel değildir.

Bu nedenle bir kez daha şehrin aydınlık ışıklarının dışında nefes kesen gece fotoğrafları çekmek istiyorsanız bir akıllı telefon sehpası en iyi yoldaşınızdır. Gürültü ve bulanıklığın azaltılmasına yardımcı olacaktır. Muhteşem Gece Görüşüyle Pixel 3 veya 3 XL bileGüçlü onboard yazılımı ve karışık pozlama kullanan telefon tripodunu kullanmaktan faydalanabilir. Hareketli nesneler (yalnızca değilse) birkaç şeyden biridir Night Sight ile mücadele eder ancak bir telefon tripoduyla Pixel gece fotoğraflarınızı harikadan şaşırtıcıya yükseltebilirsiniz.

Yakınlaştırılmış fotoğraflar veya videolar

Son yıllarda akıllı telefon fotoğrafçılığında son derece gelişmiş bir alan varsa bu yakınlaştırma. Şimdi OPPO’nun 10x hibrit zum ve Huawei P30 Pro’nun çengeleyen 50x dijital zum gibi inanılmaz teknolojisine sahibiz . Bununla birlikte bu tür teknolojilerin hayranlık uyandıran yeteneklerini gösteren videolarda en kısa mesafelerde bile en ufak bir hareketin çerçeveli çekim uçağı gönderdiğini açıkça görebilirsiniz. Bundan kaçınmak için örneğin gotik bir katedraldeki her çirkin yaratığın fotoğrafını çekmek istiyorsanız döner toplu bir kafaya sahip bir akıllı telefon sehpası mutlaka gereklidir.

Daha iyi çerçeve ve panoramalar için
Panoramalar ayrıca tripod üzerine monte edilmiş bir akıllı telefon ile çekilmekten de büyük ölçüde yararlanır – çekimleriniz daha az kesme alanı olan daha sağlam olacaktır. Ancak akıllı telefonunuz için bir tripod da daha yaratıcı düşünmenizi sağlayabilir. Bununla cihazınızı elinizde tutarken imkansız veya pratik olmayan çok çeşitli açılardan çekim yapabilirsiniz. Bazıları örneğin toprakta dolaşmak zorunda kalmadan zemin seviyesinde fotoğraf çekmenizi sağlar. Tripodun kurulması çekiminizi ve neyi çerçevelemek istediğinizi düşünmenize de zaman kazandırır – size istediğiniz havayı ve atmosferi yakalamak için fırsat verir.

Bir akıllı telefon tripodu daha yaratıcı düşünmenizi sağlayabilir ve daha iyi çerçeveli fotoğraflar çekmenizi sağlayabilir.

Video

Muhtemelen tripodlar için en iyi kullanım durumlarından biri her tür videoyu çekmektir. Videoda gösterilen ve söylenen herhangi bir şeye konsantre olmanızı engelleyen titrek çekimlerden daha kötü bir şey yoktur. Daha hafif bir telefon tripodunu tercih ederseniz yalnızca timelapse video çekmek için değil hareket halindeyken vlogging yapmak için de kullanılabilir.

Hangi akıllı telefon tripodu sizin için en iyisidir?

Daha önce belirtildiği gibi farklı ihtiyaçlara uyan farklı tipte telefon tripodları vardır. En yaygın üç tanesine bakacağız neyin en iyisi olduğunu açıklayacağız ve her bir türden bulduğumuz en iyisini önereceğiz.

Masa üstü tripodlar

Bu tripodlar demetin en küçüğüdür ve adlarından da anlaşılacağı gibi düz bir yüzeyde kullanım için en uygundur. Bazıları akıllı telefonlar için tasarlanmıştır bazıları için ise ayrı bir akıllı telefon tripod yuvası satın almanız gerekir. Genellikle hafif ve taşıması kolaydır ancak evde kullanıldığında en iyi şekilde parlarlar. Kalkınan bir etkileyici veya flama mı? Kolunda çekim olmadan harika özçekimler yapmak ister misin? O zaman masa üstü sehpaları en iyi seçimdir. Ayrıca zaman dilimlerini çekmek için de kullanılabilirler. Pencerenizden veya balkonunuzdan harika bir manzaraya sahipseniz akıllı telefonunuzu tripodunuza ve filminize uzağa yerleştirin – sonbahar yaprakları kırmızı ve sarıya dönüşüyor mu yoksa kış karlarını yavaşça kaplayan manzara. Masa üstü tripodlar aynı zamanda vlogging için de harikadır bu nedenle YouTube kariyerinize bir bütçeyle başlamak istiyorsanız

Ama hangi masa üstü tripodunu satın almalısınız? Manfrotto PIXI Mini Tripod Kitine göz atmanızı öneririz . Sadece 78 ons ağırlığında ve maksimum 165 cm veya 64 inç yüksekliğe sahiptir . Aynı zamanda evrensel bir akıllı telefon kelepçesi ile birlikte geliyor. Sağlam taşınabilir ve katlandığında selfie çubuğu olarak kullanılabilir. En iyi kısım? Sadece 2490 $ maliyeti. Zaten bir akıllı telefon kelepçeniz veya montajınız varsa bunu 16.92 $ karşılığında alabilirsiniz.

Esnek bacaklı ahtapot tipi tripod

Genellikle ahtapot tripodları denilen bu tripodlar takma adlarını esnek bacaklarından alır. Bunlar birçok yoldan katlanabilir ve ayarlanabilir ve nesnelerin etrafını sarmak için kullanılabilir. Masa üstü ve daha geleneksel tripodlar arasındaki orta yoldur. Hafif ve taşınabilirdir ancak genellikle geleneksel tripodlardan daha düşük bir maksimum yüksekliğe sahiptir. Bununla birlikte masa üstü kuzenlerinden çok daha yönlüdürler. Onları evde kullanmak veya özçekim yapmak için kullanabilir ancak seyahat ederken yanınıza alabilirsiniz. Mükemmel tatil grubu fotoğrafını ve daha fazlasını elde etmek için onları ağaç dalları çitler direkler ve diğer nesnelerin etrafına sarabilirsiniz.

Tavsiye edebileceğimiz esnek bacaklı tripod JOBY GorillaPod 1K Kit’tir. Hem kameralarda hem de akıllı telefonlarda kullanılabilir ve hem stand hem de ballhead dahildir (yalnızca standı satın alabilmenize rağmen). İnanılmaz derecede dayanıklı aynı zamanda 043 lb ağırlığında da taşınabilir . Diğer yandan yük kapasitesi 2.2 lbs’dir bu da tabletleri de dahil olmak üzere çeşitli cihazlarla kullanabileceğiniz anlamına gelir. JOBY GorillaPod 1K Kiti genellikle yaklaşık 50 $ ‘dır ancak yazı yazarken onu toplamda sadece çalmak için olan 28.00 dolara satılabilir. Ancak bir dezavantajı var – bir akıllı telefon tripod montajı ile gelmiyor. Ayrı bir tane satın almak zorunda kalacaksınız ancakManfrotto Evrensel Smartphone Kelepçe yaklaşık 10 $ maliyeti.

Ayrıca Square Jellyfish’in Metal Akıllı Telefon Yaylı Tripod Bağlantısını kontrol etmenizi de öneririz. 1695 $ ‘dan çok daha pahalı ancak çok dayanıklı ve esnek – arkadaki kadran sayesinde telefonunuzu çeşitli açılardan yerleştirebilirsiniz.

Geleneksel tripodlar

Fotoğrafçılığa gelince geleneksel bir tripodla yanlış gidemezsiniz. En yüksek kararlılığı ve yüksekliği sunarlar ve neredeyse her durumda fotoğraf çekmek veya çekmek için kullanılabilirler. Zaman aşımları manzara fotoğrafları ve grup portreleri için en iyisidir. Ancak genellikle masa üstü veya ahtapot meslektaşlarına göre daha pahalıdır ve çoğu zaman bir akıllı telefon montajı veya kelepçesi ile gelmezler. Bu nedenle çekmeyi planladığınız tek şey standart tatil fotoğrafları ise çok fazla para çekmemelisiniz. Geleneksel tripodlar karbon fiber gibi hafif malzemelerden yapılmadıkça daha ağır olabilir ve bu da fiyatlarını daha da artıracaktır. Bununla birlikte fotoğrafçılık – akıllı telefon veya başka türlü – sizin için ciddi bir hobi ise onlar yenmek zor.

Bu yüzden Ravelli’nin alüminyum tripodlarını kontrol etmenizi öneriyoruz . Marka her biri farklı bir maksimum yüksekliğe sahip beş model sunuyor. En yüksek olan 72 inç Video Tripod’dur ancak yeni başlayanlar için 61 inç Ravelli APLT4’ü öneririz. Sadece 2496 $ maliyeti ve taşıması kolaydır. 19 inç’e düşüyor 21 kilo ağırlığında ve bir taşıma çantasıyla geliyor. Aynı zamanda lastik ayakları ve kol bacak kilitleri vardır bu da konumlandırılmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte en iyi kısmı Ravelli APLT4’ün evrensel bir akıllı telefon montajıyla birlikte gelmesidir. Satın alabileceğiniz en iyi giriş seviyesi tripodlardan biridir.

Not: Bir selfie çubuğu ve tripod olarak kullanılabilecek hepsi bir arada tripodların olduğunu belirtmeliyiz ancak kaliteleri ve dayanıklılıkları için garanti veremiyoruz. Aynı şey akıllı telefonunuza bağlanmakta zorlanabilecek bazı evrensel Bluetooth uzaktan kumandaları için de geçerlidir. Bu yüzden onları şu anda listemizden çıkardık.

Bunlar neden bir akıllı telefon tripodu kullanmanız gerektiğine ve hangi tripodun sizin için en iyisi olduğuna dair ipuçlarımızdır. Herhangi bir harika ürünü kaçırdık mı? Yorumlarınızı bize bildirin ve tripod deneyimlerinizi bizimle paylaşın.