Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bilgisayardaki İşlemcinin Hızını Öğrenme/Görme

Bilgisayarınızda Hangi İşlemcinin Olduğunu

Bilgisayarınızda Hangi İşlemcinin Olduğunu Görme (Ve Ne Kadar Hızlı)

Her bilgisayar CPU veya merkezi işlem birimi olarak da bilinen en az bir işlemci içerir . Bilgisayarınızın CPU’su muhtemelen Intel veya AMD tarafından yapılmıştır. İşte hangi CPU’ya sahip olduğunuzu ve bunun ne kadar hızlı olduğunu göreceksiniz.

Bu bilgiyi bulmak için bir sistem bilgisi yardımcı programına ihtiyacınız yoktur. Windows birkaç farklı yerde gösterir.

Bu bilgileri Windows 10’un Ayarlar uygulamasında bulmak için Ayarlar> Sistem> Hakkında bölümüne gidin. “Aygıt özellikleri” bölümüne bakın. Bilgisayarınızın işlemcisinin adı ve hızı “İşlemci” nin sağında görüntülenir.

Ayarlar uygulamasını hızlı bir şekilde açmak için Windows + i tuşlarına basabilirsiniz. Ayrıca Windows tuşuna basabilir bu ayar ekranında Başlat menüsünü aramak için “Hakkında” yazıp beliren “Bu Bilgisayar Hakkında” kısayolunu tıklayabilirsiniz.

Windows 10’un Görev Yöneticisi de detaylı CPU bilgilerini gösterir. Görev çubuğuna sağ tıklayın ve “ Görev Yöneticisi ” ni seçin veya başlatmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın. “Performans” sekmesine tıklayın ve “CPU” yu seçin. Bilgisayarınızın CPU’sunun adı ve hızı burada görünür. (Performans sekmesini göremiyorsanız “Diğer Detaylar” düğmesini tıklayın.)

Ayrıca bilgisayarınızın CPU’sunun sahip olduğu çekirdek sayısı da dahil olmak üzere gerçek zamanlı CPU kullanım verilerini ve diğer ayrıntıları göreceksiniz.

Windows 7 veya Windows 10 — kullanıcıları bu bilgiyi Kontrol Panelinde bulabilirler. Özellikle sistem bölmesinde. Açmak için Denetim Masası> Sistem ve Güvenlik> Sistem bölümüne gidin. Bu pencereyi anında açmak için klavyenizdeki Windows + Pause tuşlarına da basabilirsiniz.

Bilgisayarınızın CPU modeli ve hızı Sistem başlığı altındaki “İşlemci” nin sağında görüntülenir.

Windows sisteminizde önyükleme yapmıyorsa yine de bu bilgileri başka şekillerde bulabilirsiniz. Bilgisayarınızın belgelerinde muhtemelen bunun gibi sistem özellikleri ayrıntıları bulunur. Bu bilgiyi bilgisayarınızın BIOS veya UEFI üretici yazılımı ayarları ekranında da bulabilirsiniz .