Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

iPhone’da Oyun Oynarken Twitch Nasıl Kullanılır?

https://mobil13.com.tr/author/ademkaya
Genç yaşlı demeden herkesin

Genç yaşlı demeden herkesin severek vakit geçirdiği aktivitelerin başında oyun oynamak geçiyor. Eğlence sektörünün kuşkusuz başat alanlarından birisi olarak her sektörün ana damarlarından. Spor mahiyetinde yaptığımız eğlencelerin yanında artık sanal dünyada uğraştığımız oyunlar da çok popüler. Önceleri bilgisayar üzerinden yoğunlukla çocuk ve genç diye tabir edebileceğimiz kitleye hitap ederken şimdileri her türden insanın ilgisini çekiyor. Özellikle gelişmiş donanımlar sayesinde performans ve grafik bazında üst düzey sonuçlar ortaya çıkıyor. 3D grafiklerden tutun da ilgi çekici grafiklere donmadan sunulan oyun keyfine kadar aşama kaydedilmiş nokta mevcut. Halihazırda yazılım konusunda en fazla getiriyi sağlayan kategorilerden birisi de oyunlar. Buraya yönelmiş irili ufaklı şirketlerin varlıklarını da göz önünde bulundurunca her zaman daha iyisini oynayacağız gibi duruyor. Şimdilerde moda olan oyun oynarken video çekip internet koyma olayı derinlikli bir hal alıyor. YouTube gibi video paylaşım mecralarında milyonları bulan izlenme sayılarının aksine farklı bir platform öne çıkıyor. Twitch adı verilen yapıda özel bir yayıncı ve izleyici kitlesinin varlığını bugün herkes kabul ediyor. Diğer yerlerde karışık bir paylaşım söz konusu olsa da Twitch tam olarak oyun oynama üzerine ve bunu insanlarla paylaşma üzerine kurgulanmış. İzleyicilerin yayın yapan kişilere ufak destekler de sunabildiği mecranın pek çok cihazla uyumlu olduğunu da söyleyelim. Örneğin iPhone sahibi biriyseniz kolaylıkla bağlanıp yine aynı kolaylıkla yayıncıları takibe alıp videolarını izleyebilirsiniz. Eğer oyun oynadığınızda diğer kişilerle paylaşma amacındaysanız bunu da gerçekleştirebilirsiniz. Akıllı telefonlar özelinde biraz uğraşmanız gereken oyun oynarken Twitch bağlantısı nasıl kurulur ve nasıl kullanılır senkronizasyonu detaylı biçimde yazının devamında anlatacağız.

Apple firması son birkaç yıl içerisinde üzerinde karabulutlar dolaştığı iddiasıyla baş etmekteydi. Başta kemik kitlesinin dışına çıkamadığına ve gelişim ivmesi konusunda sıkıntı yaşadığı söylenirken piyasaya sızdırılmaya başlanan iOS 11 ve son darbe iPhone X ile sallanan koltuğunu iyice sağlama aldı. Günceli ve ileriyi yakalayabilecek kapasitede yazılım ve donanım üretimine girerek başat aktörlerden birisi olduğunu tekrardan kanıtladı. Yaşanan ciddi sorunlara da yine bahsettiğimiz ürünleri geliştirerek parmak bastı. Telefonların başına akıllı sıfatı getirilmesinden sonra bilgisayarlardaki hizmetlerin bu cihazlarda da kullanılması gündeme geldi ve birçoğu kullanır hale geldi. Platform farkından doğan sorunlar yavaş yavaş çözümlenmeye başlanırken yüksek kapasite ve performans gerektiren durumlar sonuçlanamamıştı. Buna benzer problemlerden birisi de Twitch’in iPhone’da oyun oynarken kullanılamaması. Apple yetkilileri iOS 11’in duyurusunu yaptığında en çok merak edilenlerden birisi olurken sistemin beta sürümü ve full sürümü yayınlandıktan sonra kafalardaki soru işaretleri yanıtlandı. Nihayetinde beklentiler yerine gelmişti. Peki senkronizasyonu sağlamak yani iPhone’da oyun oynarken Twitch’i nasıl bağlarız ve tam olarak nasıl kullanılır?

Oyun Oynarken iPhone’dan Twitch’e Nasıl Bağlanılır?

iOS işletim sisteminin 11. sürümünün yanı sıra bir Mobcrush uygulamasının yüklü olması ve bir Twitch hesabı kurmanız gerektiğini belirtelim.

Uygulama marketinden Mobcrush’ı indirip kurduysanız oturum açmanız lazım. Direkt Facebook veya Gmail hesabınızla da oturum açabilirsiniz.

Girişler sağlandığında Twitch ile bağlantı kurmanız gerekiyor. Bu noktada ana ekranın sol bölmesinde yer alan üst üste çizgilere tıklayıp Yayınla seçeneğine gidin. Twitch logosundan hesapların bağlantılarını sağlayın.

iphone-oyun-oynarken-twitch-kullanma

Cihazın Ayarlar menüsünden Kontrol Merkezi – Özelleştir yolunu izleyip ekran kayıt aracını telefonunuzun Kontrol Merkezi bölümüne ekleyin.

Yukarıdaki adımları tamamadıysanız görüntüsünü paylaşmak istediğiniz oyunu açıp ekranı aşağıdan yukarıya kaydını. Kontrol Merkezi açılınca ekran kayıt düğmesine basılı tutun. Kaydetme seçeneğini Kamera Rulosu yerine Mobcrush olarak belirlediğinizde oynadığınız oyunu Twitch hesabınızdan paylaşabilirsiniz.