Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

VPN’nizi nasıl hızlandırırsınız?

https://mobil13.com.tr/author/hafize
VPN‘ler casusluk gözlerine karşı

VPN‘ler casusluk gözlerine karşı mükemmel koruma sağlar ancak internet bağlantınızı da yavaşlatabilirler. İşte VPN bağlantınızı hızlandırmanın yedi yolu.

Sanal Özel Ağlar (VPN’ler) gizliliğinizi korumanın ve konumunuzu internetteki gözlerden kaçmanın ideal bir yoludur. Ancak fark ettiğiniz gibi bu daha yavaş bir bağlantı pahasına gelebilir.

İyi haber şu ki bunu düzeltmek için yapabileceğiniz çeşitli şeyler var ve aşağıda VPN’inizi hızlandırmak için yedi yöntem bulacaksınız.

Herhangi bir şey yapmadan önce VPN’nizin bağlantısını kesin ve şu anda hangi hızı elde ettiğinizi kontrol etmek için geniş bant hız testi yapın. Ardından sorunun VPN ile mi yoksa geniş bant sağlayıcınızla mı ilgili olduğunu görmek için VPN’ye bağlandığında tekrar çalıştırın. Gizlenmeyen bağlantınızdan ne kadar hız beklediğinizi yaklaşık olarak bilir böylece gelecekte VPN sunucunuzun sorun olup olmadığını daha hızlı görebilirsiniz.

Ücretsiz bir VPN veya mükemmel performansı ile bilinmeyen bir VPN kullanıyorsanız en iyi VPN hizmetleri için önerilerimize göz atın . En iyi seçimlerimiz NordVPN ve ExpressVPN’dir .

1. En hızlı sunucuyu seçin

Bir VPN konumunuzu dışarıdaki herhangi bir gözlemciye gizlemek için verilerinizi bir veya daha fazla sunucuya yönlendirir. Bunlardan bazıları diğerlerinden daha iyi performans göstereceğinden sorun yaşıyorsanız manuel olarak bir alternatif seçmeye değer.

VPN uygulamasında genellikle bir sunucu listesi olacaktır. Çevrimiçi bir oyun oynuyorsanız gecikmeyi minimumda tutmak isteyeceksiniz ve bu en iyi şekilde coğrafi olarak size en yakın olanı kullanarak elde edilir. Görüntülenirse en düşük ping’i arayın ve bu sunucuyu seçin. PureVPN ping gösteren bir sağlayıcıdır – çoğu yok.

VPN nasıl hızlandırılır?

İngiltere’deyseniz ve seçilen sunucu Avustralya’daysa tüm oyun verileri ekranınızda görüntülenmeden önce oraya ve tekrar seyahat eder. Bu gecikmeye neden olabilir ve bu nedenle tepki süreleri üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir.

Netflix’i izlemek için bir VPN kullanıyorsanız veya genel olarak göz atıyorsanız zaman açısından kritik uygulamalar için ping süresi daha önemli olduğundan sorun olmak için mesafe bulamamalısınız. Ancak kekemelik veya arabelleğe alma sorunları yaşıyorsanız bunun nedeni bağlantı hızının videoyu seçilen kalitede yayınlamak için çok yavaş olmasıdır. Düzeltmek için bağlandığınız sunucu diğer kullanıcılara aşırı yüklenebileceğinden ihtiyacınız olan ülkede (ABD gibi) birden fazla sunucu varsa farklı bir sunucu deneyin.

Bölgesel olarak kilitlenmiş içeriği atlamak için VPN kullanıyorsanız görüntülemekte olduğunuz hizmetin dayandığı ülkeyi seçmeniz gerektiğini unutmayın. Bu nedenle Netflix’in Amerikan sürümüne erişim için ABD’de bir sunucuya ihtiyacınız olacak.

2. Kablolu bir bağlantı deneyin

Her zaman denemeye değer basit bir çözüm dizüstü veya PC’nizi doğrudan yönlendiriciye takmaktır. Bu Wi-Fi’nizin karşılaşabileceği performans sorunlarını atlayabilir. Doğal olarak bir telefon veya tablet kullanıyorsanız bu bir seçenek değildir.

3. Farklı bir protokol seçin

Bir VPN kullanırken veriler yazılım tarafından şifrelenir. Bu bahsettiğimiz güvenlik ve gizliliği ekler ancak performans açısından ilişkili bir maliyeti vardır.

Güvenlik önlemi olarak bir VPN kullanmıyorsanız bunun yerine bölge kilitli içeriği izlemek için şifreleme düzeylerinizi azaltmak sistemdeki herhangi bir darboğazın azaltılmasına yardımcı olabilir. Yaygın olarak kullanılan protokoller OpenVPN veya IKEv2 / IPsec’tir ancak bunun yerine L2TP / IPsec gibi diğer seçenekleri deneyebilirsiniz (güvenlik önemli olduğunda Mümkünse L2TP’den kaçının).

VPN’nizi nasıl hızlandırırsınız?

Sunulan protokoller VPN sağlayıcıları ve kullandığınız işletim sistemi arasında değişiklik gösterir ancak ayarlara dalar ve bir göz atar. Herhangi bir iyileştirme yapmazsa her zaman orijinal veya varsayılan ayara geri döndürebilirsiniz.

4. Bağlantı noktasını değiştirin

Protokol ve güvenlik ayarlarının yanı sıra dikkate alınması gereken bağlantı noktası seçimi de vardır. Bir VPN web’e bağlandığında bunu önceden belirlenmiş bir bağlantı noktası üzerinden yapar. Bu genellikle iyi olsa da bazı ağlar söz konusu bağlantı noktasının kullanımını kısıtlayabilir veya kısıtlayabilir bu da size sorunlara neden olur.

VPN’nizdeki ayarlara göz atın ve kullandığı bağlantı noktasını değiştirmek için bir seçenek olup olmadığını görün. Öyleyse 443 numaralı olanı seçmeyi deneyin çünkü bu bağlantı noktası seçimine bağlı VPN hızı sorunları için yaygın bir çözümdür.

5. Güvenlik duvarınızı ve virüsten koruma yazılımınızı kapatın
Şifreleme ile aynı şekilde bilgisayarınızın verileri işlemek için yapması gereken iş miktarını aşırı yükleyebilir antivirüs ve güvenlik duvarı ayarları bir yük olabilir. Performansla gerçekten mücadele ediyorsanız onları geçici olarak kapatmayı ve durumunuzu iyileştirip iyileştirmediğini görmeyi deneyebilirsiniz.

Bu sorunu çözüyorsa soruna neden olmayan alternatif bir paket aramak isteyeceksiniz. Bilgisayarınızı bu yazılım olmadan çalıştırmayın.

6. Cihazınızı sıfırlayın

Sonunda kapatıp tekrar açmayı denediniz mi? IT Crowd’un bu sloganının takılmasının bir nedeni var – çünkü bu çoğu soruna en kolay çözümdür!

Bunu hem PC’nizde hem de yönlendiricinizde veya telefonunuzda veya tabletinizde deneyin umarım bitlerinizin dijital Serengeti’de bir kez daha serbest olduğunu görürsünüz.

7. VPN sağlayıcınızı değiştirin

Biraz aşırı bir seçenek ancak bazı VPN sağlayıcıları diğerlerinden daha hızlı. Şu anda kullanmakta olduğunuz kişi sizin için yeterince hızlı değilse başka birine geçmeyi düşünün. Bununla birlikte VPN hızlarının günün saatine haftanın gününe ve diğer faktörlere (yöntem 1’de özetlenen sunucu seçimi dahil) bağlı olarak değişeceğini unutmayın. Bu nedenle bir VPN’in diğerinden daha hızlı olup olmadığını test etmek çok zordur.

Ayrıca sadece bir iki saat beklerseniz ve tekrar denerseniz hızların iyileştiğini görebilirsiniz. Kuşkusuz şu anda zamanınız varken bir video izlemeye çalışıyorsanız bu tavsiye pek işe yaramaz ancak bu doğrudur.

Birkaç VPN sağlayıcı geri ödeme veya ücretsiz deneme sürümü sunduğundan en azından uygulamalarını indirebilir kaydolabilir ve hizmeti deneyebilirsiniz. Bir kez daha denemek için en iyi 10 tavsiyemiz için en iyi VPN hizmetleri topluluğumuza bir göz atın .