Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yurt Dışından Kaç Tane Telefon Getirilebilir?

Yurt dışından telefon getirme

Yurt dışından telefon getirme isteği hepimizin kafasında oluşmuştur. Yurt dışından telefon getirsem çok ucuza getiririm. Yurt dışı daha hesaplı veya daha ucuz fikirlerinden dolayı merak ettiğimiz birçok konu var. Peki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yeni önlemlerinden haberiniz var mı?

2. Telefona 2 kat daha fazla vergi!

Artık yurt dışından gelen yakınlarınız dönüş sırasında birden fazla akıllı telefonu yanında getirirse 2 kat daha fazla vergi alınacak. Bunla beraber ise İMEİ kaydı yapılmayacak. Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün düzenlemiş olduğu 3 Şubat 2017 tarihi içerisinde 22386478 sayılı resmi yazısı kapsamında resmen aktif olarak geçerli olduğunu belirtelim. Bu tarih kapsamında yurt dışından getirilen cep telefonlarında 2. telefon ve diğerlerinde farklı bir vergi sistemi uygulanacak. Kısaca bahsedecek olursak eğer yakınınız size 2. bir telefon getirdiğinde iki katı vergi ödemek zorunda kalacak.

Getirilen akıllı telefonun vergisi ödenmediği taktirde ne olacak? Cevabı kesinlikle ortada ödenmeyen vergi sonucu gümrüğe terk edilen cihaz olarak kabul ediliyor. Kişinin getirdiği telefon 2 yıl içerisinde yani gümrüğe giriş yaptığı tarihten 2 yıl sonraya dek ilk telefon olması halinde gümrük vergisi ödemeden geçebiliyor. Ancak ikinci telefonu kısa zaman içerisinde getiriyorsa daha fazla bir vergi ödemesi gerekiyor. Ayrıca kişinin getirmiş olduğu akıllı telefonların hem kendisi hemde bir başkası adına İMEİ kaydı yapılmasına da müsade edilmeyecek.

Durum bu şekilde olduğundan artık 2 yılda bir telefon getirilmesini beklememek adına büyük ihtimal ülkemiz içerisinde akıllı telefon alımları artış gösterecektir.