Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

4.5G Nasıl Açılır ve Kapatılır?

Emrah Aladağ
Bir süredir ülkemizde kullanılabilen

Bir süredir ülkemizde kullanılabilen iletişim teknolojilerinden biri olan 4.5G teknolojisi beraberinde adeta bazı yan etkiler de getiriyor. Onlardan biri ve belki de kullanıcılar tarafından en çok ilgi göreni ise internet paketlerine yönelik daha yoğun kullanıma bağlı olarak ortaya çıkan hızlı paket aşımı sorunları.

Samsung LG iPhone ASUS HTC ya da herhangi bir başka model telefonda fark etmeksizin ortaya çıkan bu sorunu öncelikli olarak gidermenin ilk yolu telefonda mobil veri sınırlaması ve uyarısı gibi sistemleri devreye sokmak. Bu durumda belli bir noktaya kadar kullanımın söz konusu olması halinde telefonunuz sizi uyaracaktır. Peki 4.5G nasıl açılır ve kapatılır?

Ancak mevcut internet paketinizin bitmeden 4.5G ile birlikte gelen yüksek hızın yan etkisi olarak ortaya çıkan aşırı internet kullanımın önüne geçmek için biraz daha yavaş olan hatta belki de daha da yavaş olan iletişim teknolojilerine yönelmek gerekebilir. Bu durumda akla gelen ilk iletişim teknolojisi zaten yıllardır kullandığımız 3G teknolojisi olacaktır. Bu da yetmezse bir alt iletişim teknolojisine de dönülebilir. Bu sayede cihazınız yani Android ya da iPhone telefonunuz aşırı veri kullanamayacaktır.

Peki 4.5G’den 3G’ye nasıl dönülebilir? 4.5G Nasıl Kapatılır?

Oldukça basit bir işlem olan 3G’ye dönmek için ilk olarak telefonun ayarlar bölümüne girilir. Sonrasında Ağlar ya da Mobil Ağlar bölümüne tıklanır. Telefonun marka ve modeline bağlı olarak farklılık gösterebilecek isimler karşınıza çıkabilir ancak kolayca bulabileceğiniz şekilde Mobil Şebeke ya da Tercih Edilen Ağ Türü gibi seçeneklerden birine tıklanır. Burada karşınıza LTE 4G 4.5G gibi halihazırda seçimler geliyorsa 3G ya da 2G seçilerek daha az veri harcayacak iletişim teknolojisi seçilebilir.

4-5g-nasil-acilir-ve-kapatilir

Yukarıda bahsettiğimiz işlemlerin ardından artık telefonunuz yine yeterli görülebilecek olan 3G teknolojisi ile birlikte hızlı bir şekilde veri alıp verebilecek ancak 4.5G kadar hızlı bir veri akışı olmayacağı için istenmeyen paket aşımlarının da önüne geçilmiş olunacaktır. Kısacası çok kolay bir şekilde 4.5G nasıl kapatılır sorusuna da yanıt alınmış olunur. Aynı işlemi ters şekilde yaparak yani halihazırda 3G ya da 2G gibi bir seçim varsa 4.5G ya da LTE seçimini aktif ederek de bu teknolojiyi aktif edebilirsiniz.