Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İşlemciye Termal Macun Sürerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Diğer pek çok elektronik

Diğer pek çok elektronik üründe olduğu gibi bilgisayarlarınız da periyodik bakıma ihtiyaç duyar ve bunları aksatmanız performansta düşüşlere neden olabilir. Peki ama bilgisayarınıza termal macun sürmek istiyorsanız nelere dikkat etmelisiniz? İşte işlemciye termal macun sürerken dikkat edilmesi gerekenler!

1- Termal Macun Ne İşe Yarar?
Bilgisayarınıza yapacağınız bakımın en önemli ayaklarından birisini oluşturan termal macun verimli ısı aktarımı sağlayan yarı akışkan bir bileşiktir. Eğer daha önce kendi başınıza termal macun sürmediyseniz bunu yapmak zor gibi gözükebilir ve açıkçası internet bu konuda kötü tavsiyelerle doludur.

2- Termal Macunu İşlemcinin Neresine Dökmelisiniz?
Başlamadan önce bilmeniz gereken en önemli şey termal macunun işlemcinin üstüne sürülmesi gerektiğidir. Yani macun pimlerin olduğu alt aksana değil model ve marka bilgisinin yazdığı üst metal muhafazaya uygulanır. Macunun anakartla ve soketlerle teması hiç de istemeyeceğiniz sorunlara neden olacaktır.

3- Eski Termal Macun Nasıl Temizlenir?
Eğer eski termal macuna yönelik lekeler görüyorsanız bu noktada bir uygulamaya ihtiyacınız yok gibi gözüküyor. Ancak devam etmekte ısrarcıysanız eski macunu izopropil alkolle temizlemeniz faydalı olacaktır.

4- İşlemciye Ne Kadar Termal Macun Sürmelisiniz?
İşlemciye süreceğiniz macun miktarının hangi ölçüde olması gerektiğine dayalı resmi evrensel bir kural yoktur. Öte taraftan bizim görüşümüz bezelye büyüklüğündeki bir uygulamanın yeterli olduğudur. Küre şeklindeki bu uygulamayı işlemcinin tam ortasına yapmalısınız.