Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

USB Type-C Bağlantı Tipi Nedir?

https://mobil13.com.tr/author/manager
Merhabalar bu yazımızda USB

Merhabalar bu yazımızda USB TYPE-C nedir nerede kullanılır sorularına bu yazımızda cevap vermeye çalışacağız. Son zamanda teknoloji meraklıların sıklıkla duyduğu bağlantı tipi olan USB TYPE-C nedir? Bununla ilgili sizlere bu yazımızda bahsedeceğiz.

USB TYPE-C veya diğer adıyla USB-C olarak da geçmekte olan 24 pinli bir bağlantı tipidir. Şarj etmek veya veri aktarmak için kullanılan bu bağlantıda son zamanlarda bilgisayarlar telefonlar ve tablet gibi cihazlarda da kullanılabilir hale geldi.
İlk kez kullanımı 2014 yılında başlanılan bu bağlantı türünde son yıllarda adını sıklıkla duyulmaya başlanmıştır. Küçük bir fiziksel konektör bağlantısına sahiptir.

Bazı bağlantı özellikleri nelerdir kısaca bunun hakkında bilgi vermek gerekirse bu kabloyu neden kullanmalıyız?
-4K filmleri HDMI bağlantısı olmadan aktarabilir.
-Hızlı şarj özelliği
-USB 3.1 tip C kablolardan 10 Gbps fazla aktarım hızı sunmaktadır.
-Her iki ucu da aynı olduğu için takmak kolay
-Bazı özellikleri bu şekildedir. Günümüz teknolojisinde son zamanlarda artık macbook bilgisayar tablet telefonlarda yerini almaya başlayan bu kablolar kullanılmaya başlanmıştır.

Bu kabloların desteklediği telefon modellerinden bir kaçını sıralarsak şu şekilde bahsedebiliriz. Google Pixel LG V20 Huawei Honor One Plus Motorola Moto Z HTC 10 Sony Xperia Asus Zenfone Xiaomi Mİ5 Galaxy Note 7 Lenovo Z2 Plus bunları örnek verebiliriz.